Ystävä paljastaa: Metallilegenda kuoli lähes varattomana -”Hän tiesi, että menestyminen koituu kuolemaksi”

Legendaarien metalliyhtyeen Type O Negativen alkuperäinen rumpali Sal Abruscato muisteli The New York Hardcore Chronicles Liven haastattelussa bändin keulahahmoa Peter Steelea, joka kuoli huhtikuussa 2010 verenmyrkytykseen 48-vuotiaana.

Abruscato soitti Type O Negativessa vuosina 1989-1993. Hän erosi bändistä pian läpimurtoalbumi Bloody Kissesin ilmestymisen jälkeen.

Hänen mukaansa Peter Steele oli hyväsydäminen, mutta erittäin haavoittuvainen ihminen.

”Hän tiesi syvällä sisimmässään, että menestys tulee koitumaan hänen kuolemakseen. Kerron tämän, koska tunsin hänet myös yhtyeen ulkopuolella, ja näin vuosien aikana sen, miten hän heikentyi hiljalleen”, Abruscato sanoi haastattelussa.

Abruscaton mukaan Steelen hyväsydämisyys kostautui siten, että häntä hyväksikäytettiin taloudellisesti. Hän lainasi rahaa ihmisille, jotka eivät koskaan maksaneet velkojaan takaisin.

”Muistan puhuneeni hänen kanssaan kaksi viikkoa ennen hänen kuolemaansa, ja hän kertoi minulle, että häneen tilillään vain 3 500 dollaria”, ystävä muistelee.

A Pale Horse Named Death -yhtyeessä nykyisin vaikuttava Abruscato harmittelee, että monet ystävät hylkäsivät varattomaksi jääneen Steelen, eikä hän ei itse osannut pitää huolta omasta terveydestään.

”Hän oli profeetallinen taiteilija, profeetallinen sanoittaja, Hänellä oli näkemys, joka kulki aina kolme askelta kaikkia muita edempänä”, Abruscato summaa.

Lähde: Blabbermouth.net. Videohaastattelu löytyy Youtubesta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone