Uutiskanavan videosta tuli hitti "Musta teinityttö ja poliisi käyvät tanssibattlen kadulla"

ABC Newsin julkaisemasta videosta on tullut somehitti Yhdysvalloissa. Videolla musta teinityttö ja valkoinen naiskonstaapeli käyvät tanssin kaksintaistelun keskellä katua Washingtonissa.

Tilanne sai alkunsa, kun poliisipartio meni häätämään kadulle kokoontuneita teinejä tiehensä. Keino oli tällä kertaa erikoinen, sillä konstaapeli ehdotti, että jos Aaliyah Taylor -niminen lukiolainen voittaa ”tanssibattlen”, nuoret saavat jäädä kadulle, jos hän, niin nuorten pitää poistua.

Washingtonin poliisilaitoksen edustaja Marinos Marinos totesi, että ”videoon ei ole mitään lisättävää”.

– Se ei yllättänyt meitä, koska meidät koulutetaan olemaan kohteliata. Video on samalla sekä ammattimainen että hauska. Videolla oleva konstaapeli ei uskonut, että siitä tulisi ilmiö, Marinos sanoo.

Myös Washingtonin apulaiskaupunginjohtaja on kehunut videolla esiintyneen konstaapelin toimintaa ”uraauurtavaksi”.

[youtube id=”IS5XSw8daRw” width=”600″ height=”350″]

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone