TV1:ssä alkaa sunnuntaina uusi kolmiosainen poliisisarja. Kaarina Hazardin ja Leea Klemolan käsikirjoittama Myrskyn jälkeen sijoittuu lähitulevaisuuden Helsinkiin.
Myrsky on romauttanut Suomen perusrakenteet ja sekoittanut ihmisten arjen. Sarjan päähenkilö on järjestyspuolen komisario Rauni Kolehmainen (Kaarina Hazard). Hän yrittää pitää maailmaa kasassa. Sarja sai ensiesityksen Rakkautta & Anarkiaa -festivaailella syyskuussa.
Myrskyn jälkeen on poliisisarja, joka ei sijoitu rikollisten maailmaan, vaan tavallisten ihmisten keskelle. Sarja tapahtuu olosuhteessa, jossa jatkuva kasvu on hetkeksi pysähtynyt, eikä raha muistu mieleen. Se on tekijöidensä rakkaudentunnustus julkiselle palvelulle ja televisiokerronnan mahdollisuuksille, Ylen Päivi Suikkanen luonnehtii sarjaa.