John Carpenterin Halloween – naamioiden yö on kauhugenren kiistaton klassikko ja kurpitsajuhlan ykkösleffasuositus vuodesta toiseen.
Minibudjetin tunnelmallinen slasher sai ensi-iltansa vuonna 1978. Elokuva muistetaan Carpenterin säveltämästä pianoteemasta sekä elokuvahistorian ikonisimpien pahisten joukkoon kuuluvan Michael Myersin esiinmarssista. Elokuva on poikinut lukuisia jatko-osia ja uudelleenfilmatisointeja, ja sen perintö resonoi lukemattomissa muissakin kauhuelokuvissa.
Tiesitvuonna 1978 ensi-iltansa saaneesta merkkipylväästä. Tiesitkö näitä faktoja Halloween-leffasta?
- Naamioiden yö aloitti Halloween-elokuvasarjan, mutta jäi ainoaksi John Carpenterin ohjaamaksi osaksi.
- Halloween kuvattiin vain noin 300 000 dollarin budjetilla. Kuvauspäiviä oli vain 21.
- Alhaisen budjetin vuoksi kaikessa säästettiin. Murhaajan käyttämä naamio värkättiin itse maalaamalla William Shatner -naamarin päälle valkoinen maalikerros.
- Elokuva tuotti yli 70 miljoonaa dollaria.
- Elokuvan alkuperäisenä nimenä oli The Babysitter Murders, mutta tuottaja Irwin Yablansin ehdotuksesta tapahtumat päätettiinkin sijoittaa pyhäinpäivän aattoon, joten nimeksi vaihtui Halloween.
- Kuvausajasta johtuen lavastajalla oli vaikeuksia löytää kurpitsoja ja elokuvassa oli käytettävä keinotekoisia puista pudonneita lehtiä.
- Elokuva kuvattiin Kalifornian Etelä-Pasadenassa. Päähenkilö Myersin talona toimi kirkon omistama autiotalo. Avustajina käytettiin paikallisia lapsiperheitä, joiden lapset puettiin halloween-asuihin.
Halloween – naamioiden yö -elokuva on useiden kotimaisten leffavuokraamon valikoimissa.
Lähde: Entertainment Weekly




