Tänään TV:ssä: Videokameralla kuvattu karmiva jännäri tuotti kymmeniä miljoonia – perustuu tositapahtumiin

Open Water (K16) – Sub

Subin myöhäisillassa nähdään vuonna 2003 ensi-iltansa saanut Chris Kentisin ohjaama ja tuottama kauhujännityselokuva Open Water.

Se kertoo pariskunnasta, joka joutuu selviytymään Australian Isolla valliriutalla veden vietävänä, kun sukellusyritys unohtaa ottaa heidät mukaansa paluumatkalle.

Elokuva perustuu todelliseen tapaukseen. Tom ja Eileen Lonergan lähtivät vuonna 1998 kohtalokkaalle sukellusretkelle. He jäivät kahdestaan avomerelle, pelkät sukellusvarusteet yllään. Sanomattakin selvää, että tilanne oli painajaismainen ja se välittyy hyvin elokuvastakin.

Elokuva tehtiin minimaalisella 120 000 dollarin budjetilla, mutta tuottoa kertyi peräti 54 miljoonaa dollaria.  Chris Kentis ja hänen vaimonsa Laura Lau kuvasivat elokuvaa vuosia lähinnä vapaapäivinään ja viikonloppuisin. Rahoitusta ei juuri ollut.

Kuvauksissa käytettiin oikeita haita ja lopputuloksessa pyrittiin luomaan autenttinen. Säästösyistä elokuva kuvattiin digitaalisella videokameralla.

Kentis ohjasi ennen Open Wateria draamaelokuvan Grind. Myöhemmin on ollut hiljaista, sillä hän on ohjannut vain Silent House -nimisen pitkän elokuvan.

Open Waterin katsojan tajuntaan jättämä loppukuva on yhtä piinaava kuin Lars von Trierin Dancer in the Darkin pysyvään muistiin ankkuroima loppusulkeuma. Valtaelokuvalle tyypillisen katarsiksen sivuuttaminen pakottaa katsojan jäämään teatteriin odottamaan valojen syttymistä, jotta paluu todellisuudeksi mieltämäänsä keinotekoisuuden luomaan turvallisuuden illuusioon olisi mahdollista”, kirjoitti Film-o-holic-sivusto elokuvasta.

Ohjelmaopas tarjoaa tv-ohjelmien tiedot maksuttomilta kanavilta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone