TV1:n päiväleffana nähdään vuonna 1957 valmistunut kotimainen mustavalkoinen elokuva, joka perustuu Mika Waltarin käsikirjoitukseen. Elokuva kertoo orvon karjalaistytön vaiheista evakkomatkalla Helsinkiin.
Pikku Ilona ja hänen karitsansa -elokuvan kuvaukset lykkääntyivät 15 vuodella jatkosodan takia. Sodan jalkoihin jäänyttä Ilona-tyttöä näytteli Savon satutytöksi kutsuttu Riitta Hämäläinen. Häntä on kutsuttu myös Suomen Shirley Templeksi amerikkalaisen lapsitähti-ikonin mukaan.
Hämäläinen näytteli vielä seuraavana vuonna ilmestyneessä elokuvassa Pieni luutatyttö (1958), jonka jälkeen hän vetäytyi valkokankailta.
Hän meni 21-vuotiaana naimisiin liikemies Jerry Lebbingin kanssa. Hämäläinen kuoli Alankomaissa vuonna 1979 vain 33-vuotiaana. Hänen kuolinsyytä ei saatu selville. Elokuvahistorioitsija Kari Uusitalo kirjoitti suomalaisenelokuvanfestivaali.fi -sivustolla, että Hämäläinen kuoli jossain määrin hämärissä olosuhteissa.

Pikku Ilona ja hänen karitsansa suunnattiin myös lapsiyleisölle. Ensimmäisessä päätöksessään Valtion elokuvatarkastamo määräsi kuitenkin sen kielletyksi alle 8-vuotiailta.
Ikärajaa alennettiin, kun elokuvan alusta poistettiin äidin kuoleman esittävä jakso. Tästä johtuen elokuvassa on pieni hyppy, kun aiemmissa kuvissa nähtiin äidin juoksevan pihaan ja räjähdys.




