Lumikki ja 7 jätkää – TV1
TV1 esittää torstaina iltapäiväelokuvana todellisen kotimaisen erikoisuuden: musikaalikomedia Lumikki ja 7 jätkää perustuu kaikkien tuntemaan Lumikki-satuun. Vuonna 1953 ilmestyneen elokuvan ohjasi Ville Salminen.
Salminen tarjosi naispääroolia Airi Uitolle. mutta tämä kieltäytyi. Sen jälkeen ohjaaja teki löydön ja kiinnitti rooliin turkulaisen saman kevään ylioppilaan Raili Mäen. Mäki oli näytellyt 11-vuotiaasta lähtien Turun lapsiteatterin vuotuisessa Lumikki ja seitsemän kääpiötä -näytelmässä, missä myös Salminen oli hänet nähnyt. Mäkeä pidettiin todellisena huippulöytönä.
Tarinassa Mäen esittämä ”Lumikki” päätyy tukkilaisporukan emännäksi eikä romantiikaltakaan voida välttyä. Hän sai roolistaan hyvää palautetta, joskin useissa arvioissa puututtiin hänen heikkoon puheilmaisuunsa.
”Tarina on herttaisen viaton, kauttaaltaan hilpeähenkinen ja juuri sopivasti kiltti – ’heppoisa’ koko ajan niin, että jopa paatuneempikin taitaa sulaa lähes satutunnelmiin”, kirjotti Helsingin Sanomien Paula Talaskivi.
Raili Mäki näytteli myöhemmin pääroolin mm. elokuvissa Laivan kannella (1954) ja Alaston malli karkuteillä (1953). Hän menehtyi viime vuonna 85-vuotiaana.




