Kanavan laidalla – TV1 Keskiviikkona 18.08. klo 12:50
TV1:llä keskiviikkona esitettävä Ilmari Unhon vuonna 1949 ohjaama elokuva kertoo kanavanlaidan tumman kaunottaren Palapan Kirstin ja tukkihinaajalle töihin tulleen ylioppilaan Eerikki Lindin rakkaudesta. Pääosia esittävät Leena Häkinen ja Martti Katajisto.
Elokuva perustuu ikivanhaan pilkkalauluun Palpan Killi, jonka rivot sanat julkaistiin kokonaan vasta vuonna 1970 Isojen poikien laulukirjassa. Kappaleen esittää Rauli Badding Somerjoki.
Kansan suissa jo 1900-luvun alusta lähtien kehittynyttä laulutekstiä tosin pehmennettiin elokuvassa romanttisemmaksi ja sisäsiistimmäksi.
Palpan killi -laulu viittasi Laitilan kanavaan Varsinais-Suomessa, mutta elokuva kuvattiin Kalkkisissa Päijät-Hämeessä. Elokuva tehtii pika-aikataululla: ensi-ilta oli vain kymmenen päivää viimeisen kuvauspäivän jälkeen.
Kanavan laidalla sai kriitikoilta melko positiivisen vastaanoton, mutta sen yleisömenestys jäi vuoden kotimaisten elokuvien keskitasoa heikommaksi.
”Palapan Killestä’ tehty elokuva on myönteinen yllätys. Varmaankin juuri sen vuoksi, että kulunut teema on siinä saanut poskilleen hieman uutta väriä, se tahtoo sanoa, filmaattista pontta”, kirjoitti Juha Nevalainen Ilta-Sanomissa.




