Vuonna 2010 valmistunut The Wolfman on uudelleenfilmatisointi vuoden 1941 kauhuelokuvasta Ihmissusi, joskin juonta on käpälöity huomattavasti. Ihmissusi vaikutti hyvin paljon siihen, millaisena ihmissusi nähdään nykypäivänä.
The Wolfmanin päärooleissa esiintyvät Benicio del Toro, Anthony Hopkins ja Emily Blunt.
Elokuvalle annettiin suuret odotukset, mutta se floppasi pahasti nimekkäästä tähtikaartista huolimatta. 154 miljoonalla dollarilla tehty elokuva tuotti vain 130 miljoonaa dollaria. Se oli avausviikollaan USA:n toiseksi katsotuin häviten Ystävänpäivä-elokuvalle.
The Wolfman sai ristiriitaisen vastaanoton. Elokuvalle löytyi myös omat kannattajansa. Rotten Tomatoesin kävijät ovat antaneet sille arvosanaksi 37/100.
Elokuvassa Lawrence Talbot palaa vuosien jälkeen sukukartanoonsa Englantiin auttaakseen etsimään kadonnutta veljeään, jonka ruumis löytyy kuitenkin karmeasti raadeltuna. Pian sama peto puree myös Lawrencea, ja pureman mukana seuraa synkkä kirous.