Tänään 24.2. Yle Teemalla nähdään Robert Siodmakin ohjaama merirosvoklassikko Karmiininpunainen merirosvo (The Crimson Pirate) vuodelta 1952.
1700-luvun lopun Karibialle sijoittuvan seikkailun pääosassa nähdään nuorekas ja komea, suorastaan poikamainen Burt Lancaster, jonka esittämä Kapteeni Vallo on kaikkea muuta kuin Johnny Deppin Pirates Of The Caribbean -leffoissa luonnehtima Keith Richards -kopio.
Seikkailukomedia eroaa tutuista piraattileffoista myös huumorin ansiosta. Vaikka miekkamittelöä, seikkailua ja romantiikkaa on mukana, leffasta löytyy paljon reipasta mieltä.
”Elokuva on kuuluisa nimenomaan merirosvojen arkkityypeille irvistelystä: puujalka juuttuu kiinni aina pahimpaan paikkaan ja koukkukäsi pyyhkii miltei kohtalokkaasti liikutuksen kyyneleitä silmäkulmasta”.
[youtube id=”2fCHaL-J2Lk” width=”600″ height=”350″]




