"Suomen legendaarisin rock-biisi" poistuu Spotifysta

Edesmenneen Hurriganes-kitaristi Albert Järvisen perikunta voitti viime viikolla kiistan Universal Music Finland -levy-yhtiötä vastaan.

Markkinaoikeus katsoi, että 1970-luvulla tehdyt alkuperäiset sopimukset eivät koske internetlevitystä, joten Universal joutuu poistamaan levyt nettijakelusta, kuten suositusta Spotify-palvelusta.

Kielto koskee vain Hurriganesin kahta ensimmäistä pitkäsoittoa: Rock and Roll All Night Long (1973) ja Roadrunner (1974).

Jälkimmäinen levyistä sisältää Get On -kappaleen, jota pidetään kiistatta yhtenä parhaista suomalaisista rock-kappaleista. Muita levyiltä löytyviä rokkiklassikoita ovat muun muassa I Will Stay ja  Keep On Knockin.

Päätös varhaisten Hurriganes-ikivihreiden nettijulkaisun kieltämisestä kummastuttaa, sillä mistä nuori sukupolvi löytää ne tulevaisuudessa CD-formaatin kuihduttua.

No, tietenkin Youtubesta.

[youtube id=”M1pPwnah_eM” width=”600″ height=”350″]

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

  1. Mitenhän ko. perikunta on edesauttanut rock-klassikoitten synnyssä? Epäilen ettei mitrenkään.

  2. Nämä pitää kuunnella vinyyliltä sopivalla rahinalla, sitten on soundit oikein.

  3. Pöhköä, YuoTubesta ei tule rahaa, mutta esim. SpotiFystä olisi tullut hiukan.

  4. Ei voi ymmärtää näitä tekijänoikeuskiistoja. Jos itse artistikin on jo manan mailla (RIP Albert), niin mitä se on keltään pois että nämä ikivihreät julkaistaisiin vapaaseen käyttöön.

    Perikunnalla tuskin on ollut osaa tai arpaa teosten luomisessa. Kaiken lisäksi, miten yksittäisen bändin jäsenen perikunta tästä voi päättää? Entä mitä muut bändin jäsenet/edustajat ovat tästä mieltä?

    Nyt jää Hurriganesin vanhat klassikot monelta kuulematta ja ehtyvät ne pienetkin rahavirrat joita Spotifysta on saatu.