Leffateattereissa menestynyt jenkkikomedia Anyone But You saapui kotikatsomoihin – hämähäkki aiheutti kauhunhetkiä kuvauksissa

Yhdysvaltalaisessa Anyone But You -komediassa Bea (Sydney Sweeney) ja Ben (Glen Powell) vaikuttavat täydelliseltä parilta, mutta ensitreffien jälkeen suhde viilenee jääkylmäksi, kunnes he törmäävät toisiinsa uudestaan Australiassa järjestettävissä häissä.

Elokuva sai Suomen ensi-illan 27. joulukuuta ja sitä esitetään yhä useissa teattereissa. Tähän mennessä elokuvan on nähnyt Suomessa 65 493 katsojaa, jota voidaan pitää hyvänä tuloksena. Nyt elokuva on saatavilla ostoelokuvana. Vuokrattavaksi elokuva tulee 11.3.alkaen.

William Gluckin ohjama Anyone But You perustuu löyhästi William Shakespearen näytelmään Paljon melua tyhjästä. Elokuvasta voi bongata Shakespeareen liittyviä viitteitä.

Elokuva kuvattiin alkuvuodesta 2023 Australiassa. Kuvauksissa sattui ja tapahtui läheltä piti -tilanteita. Tuotannon aikana eräs helikopterikohtaus meni pieleen mekaanisten ongelmien vuoksi ja vaati hätälaskun.

Eräässä kohtauksessa Bean (Sweeney) käteen tarttuu hämähäkki, kun hänen kätensä on kietoutunut Beniin.

Kohtauksen kuvaamaaminen sai sokkikäänteen, hämähäkkikohtauksessa käytetty koulutettu metsästäjähämähäkki puri häntä kameran käydessä. Tallenne julkaistiin myöhemmin verkossa.

”Se oli todellinen tuskanhuuto, koska luulin kuolevani. Sanoin että hämähäkki on myrkyllinen ja nyt minä kuolen”, Sweeney kertoi myöhemmion E! Online -sivustolle.

Tapahtumaan sisältyy hassu yksityiskohta. Kuvauspaikalla ollut lääkintähenkilöstö nimitti Sweeneyta ”Spiderwomaniksi” tietämättä hänen osuudestaan tulevaan Madame Web -elokuvaan. Web on Hämähäkkimiehen seikkailujen sivuhahmo.

Anyone But You -elokuvan voi katsoa kotona, Elisa Viihde –palvelusta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone