Oscar-ehdokkaana olevan elokuvan tekijät eivät pääse Yhdysvaltoihin – syynä Trumpin matkustuskielto

Aleppon viimeiset miehet -elokuva on ehdolla parhaan dokumenttielokuvan Oscar-palkinnon saajaksi.

TMZ-sivuston mukaan  elokuvantekijöitä ei kuitenkaan päästetä Yhdysvaltoihin, koska he ovat syyrialaisia. Presidentti Donald Trumpi asettama matkustuskielto koskee syyrialaisia, koska Yhdysvallat pitää Syyrian valtiota terrorismin tukijana.

Elokuvan tuottaja Kareem Abeed, ohjaaja Hassan Kattan ja näyttelijät Fadi Al Halabi ja Thaer Mohamad hakevat nyt liittovaltiolta poikkeuslupaa, jotta he saisivat viisumin ja pääsivät osallistumaan Oscar-gaalaan.

Aleppon viimeiset miehet kertoo kansainvälisesti tunnustetun Valkoiset kypärät -järjestön toiminnasta äärimmäisen vaikeissa olosuhteissa. Ohjaaja Feras Fayyad on itsekin joutunut kokemaan Syyrian sisällissodan julmuudet. Yle esitti dokumentin heinäkuussa 2017.

Kuvahaun tulos haulle elisda viihde mesta.net

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone