Näyttelijä Sally Kirkland taistelee hengestään

Legendaarinen näyttelijä Sally Kirkland on joutunut saattohoitoon, TMZ-sivusto uutisoi.

84-vuotiaan Kirklandin edustaja Michael Greene kertoi TMZ:lle, että näyttelijä on saattohoidossa Palm Springsin sairaalassa sairastuttuaan dementiaan viime vuonna.

Kirkland voitti Golden Globen ja oli ehdolla naispääosan Oscar-palkinnon saajaksi roolistaan elokuvassa Anna (1987).

Hän on näytellyt uransa aikana 270 elokuvassa ja televisiosarjassa. Hän on esiintynyt muun muassa elokuvissa Puhallus (1973), Jänistäjät (1989) ja JFK – avoin tapaus (1991).

Hän näytteli viime vuonna ensi-iltansa saaneissa elokuvissa Aftermath ja Skeletons in the Closet.

Kirkland ystävien perustama GoFundMe-sivusto on kerännyt varoja hänen ”kiireelliseen lääketieteelliseen hoitoonsa”. Sivustolla kerrotaan, että Kirkland kaatui suihkussa, kun hänet jätettiin ilman valvontaa. Hän loukkasi kaatuessaan kylkiluunsa ja jalkansa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone