Näyttelijä Richard Foronjy on kuollut – ura alkoi erikoisella tavalla

Yhdysvaltalainen elokuva- ja televisionäyttelijä Richard Foronjy on kuollut 86-vuotiaana, The Hollywood Reporter uutisoi.

Hänet tunnettiin ehkä parhaiten gangsteri Tony Darvonin roolista vuoden 1988 klassikkoelokuvassa Keskiyön pako sekä rikosdraamasta Carlito’s Way (1993), jossa hän näytteli Peter Amadessonin hahmoa.

Foronjy näytteli useissa muissakin menestyselokuvissa, kuten Repo Man (1984) ja, Ghostbusters II (1989) ja Serpico – kadun tiikeri (1973).

Foronjyn urapolku oli erilainen, sillä hän istui kahdeksan vuoden vankeustuomion ennen ryhtymistään näyttelijäksi. Hän kertoi tulleensa pidätetyksi yli 20 kertaa ryöstöjen, petosten ja väärennösten takia. Hän vapautui 32-vuotiaana.

Foronjy kertoi lukeneensa yli 500 kirjaa ja oppineensa kirjoittamaan vankilassa ollessaan. Katsoessaan Kojak-sarjaa hän totesi itselleen, että jos Telly Savalas voi olla näyttelijä, niin miksei hänkin voisi olla.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone