Yhdysvaltalaisnäyttelijä Ed Asner on kuollut 91-vuotiaana, kertoo TMZ-sivusto.
Asner kuoli TMZ:n mukaan sunnuntaina perheensä ympäröimänä. Muita yksityiskohtia hänen kuolemastaan ei ole annettu julkisuuteen.
Asner aloitti näyttelemisen jo 50-luvulla ja kaikkiaan hän esiintyi 466:ssa elokuvassa ja televisiosarjassa. Häntä pidetäänkin yhtenä tuotteliammista näyttelijöistä.
Hänet muistetaan muun muassa Lou Grantin roolista The Mary Tyler Moore Show -sarjassa. Hän esiintyu 166 jaksossa vuosina 1970 – 1977. Vuonna 2003 hän näytteli suositussa Elf-komediaelokuvassa joulupukkia.
Asner sai urallaan yhteensä seitsemän Emmy-palkintoa ja viisi Golden Globea. Hänen pitkään CV:hen sisältyvät CSI: New York, X-Files sekä John Waynen tähdittämä länkkäri El Dorado (1963). Hänellä on oma tähti Hollywood Walk Of Famella.




