Skotlantilainen rockyhtye Biffy Clyro on lykännyt Yhdysvaltain-kiertuettaan alle viikkoa ennen alkua viisumiasioissa tapahtuneen sekaannuksen vuoksi. Asiasta uutisoi BBC.
Yhtyeen oli määrä soittaa useita USA:n konsertteja ensi tiistaista alkaen. Laulaja-kitarisi Simon Neil ilmoitti kuitenkin, että kiertue siirretään ensi vuoteen ja syytti viivästyksestä virkamiesmäistä virhettä.
Kiertueen oli määrä juhlistaa uutuusalbumia Futique, joka nousi listaykköseksi Britanniassa syyskuussa.
”Joku v-tun nero laittoi väärän alkamispäivämäärän työviisumeihimme, joten kun saimme viisumimme käsiimme, tajusimme, ettei kiertue ala ennen kuin sen oli tarkoitus päättyä. Olemme niin vihaisia tämän johdosta”, hän latasi yhtyeen somekanavilla.
Neil kertoo olleensa yhteydessä useaan maahanmuuttoasianajajaan ja kongressiin, mutta mitään ei ollut tehtävissä virheen korjaamiseksi.
Konserttipäivät siirretään huhti- tai toukokuulle 2026, ja hankitut liput korvataan.
Rokkari kuitenkin huomauttaaa, että fanit ovat saattaneet jo varata lennot ja hankkia majoituksen joulukuun konsertteja silmällä pitäen.





Uskomatonta sekoilua.