Lost Boys kiilasi Reindeerspottingin ohi – Yle esittää televisiossa ”siistityn” K-16 -version

Syyskuun lopussa ensi-iltansa saanut Lost Boys -elokuva on kerännyt tähän mennessä kaikkiaan 63 861 katsojaa elokuvateattereihin.

Lost Boys on vuonna 2010 elokuvateattereissa nähdyn Reindeerspotting – pako Joulumaasta -dokumenttielokuvan itsenäinen jatko-osa. Lost Boysin katsojamäärä on nyt ylittänyt Reindeerspottingin aikoinaan keräämät tuolloin ennätykselliset 63.654 katsojaa.

Kaikkien 2000-luvulla Suomen elokuvateatterilevityksessä olleiden K18-elokuvien joukossa Lost Boys on sijalla neljä. Edellä ovat vain Ridley Scottin Hannibal (2001), Quentin Tarantinon Kill Bill: Volume 1 (2003) ja Mel Gibsonin The Passion of the Christ (2004).

Tämänhetkinen katsojamäärä nostaa Lost Boysin myös kaikkien aikojen neljänneksi katsotuimmaksi kotimaiseksi dokumenttielokuvaksi. Lost Boysin edellä listalla ovat vain koko perheen dokumentit Järven tarina (2016), Sel8nne (2013) ja Metsän tarina (2012).

Katsojatuloksesta tekee erityisen koronan takia merkittävästi rajoitettu katsojamääriä vielä entisestään korkean ikärajan lisäksi. Lost Boys -elokuvan K-18 -ikärajaluokituksen perusteena on elokuvan päihteisiin liittyvä materiaali.

Lost Boys -elokuvan ovat tuottaneet Helsinki-filmi ja Tekele Productions, ja sen levittää ja markkinoi SF Studios. Elokuvan televisiointioikeudet on hankkinut YLE. Lost Boysia ei kuitenkaan tulla näkemään televisiossa K-18 -versiona, vaan siitä tekeillä oleva K-16 -versio mahdollistaa Lost Boysin myöhemmän julkaisun vapaasti katsottavilla alustoilla, kuten YLE Areena -palvelussa.

YLEn julkaisuajasta ei ole tietoa. Reindeerspotting on vuokrattavissa suoratoistopalveluista.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Yksi kommentti

  1. Miksi noita narkkareita ihannoidaan? Aikoinaan Jani ja kumppanit olivat todellinen maanvaiva kaikille Rovaniemeläisille yrityksille ja ihmisille. No onneksi luonnollinen poistuma hieman tasoitti pakkaa mutta ei todellakaan tule ikävä tuota rosvojoukkoa.

Kommentit suljettu.