Damien Chazellen ohjaama La La Land kahmi 14 Oscar-ehdokkuutta muun muassa parhaasta elokuvasta. Musikaaliselle draamakomedialle voi ennustaa mojovaa Oscar-saalista, sillä se palkittiin hiljakkoin seitsemällä Golde Globe -palkinnolla.
Oscar-ehdokkuuksien määrä hätyyttelee ennätystä, sillä aiemmin neljääntoista Oscariin ovat olleet ehdolla vain Kaikki Eevasta (1950) ja Titanic (1997).
Toiseksi eniten sai ehdokkuuksia sai Barry Jenkinsin ohjaama draama Moonlight, joka nimettiin Oscar-ehdokkaaksi kahdeksassa kategoriassa.
Parhaan ulkomaisen elokuvan palkinnon saajaksi ovat ehdolla muun muassa tanskalainen Land of Mine ja Ruotsin Ruotsin Mies, joka rakasti järjestystä. Suomen Hymyilevä mies ei päässyt ehdokkaaksi
Oscarit jaetaan 26.2. ja 27.2. välisenä yönä Los Angelesissa. Suora lähetys gaalasta esitetään Yle Teemalla.




