
Kotiteollisuus-yhtye esiintyi pitkänäperjantaina kotikaupungissaan Lappeenrannassa Karanteeni-livetapahtumassa. Youtubessa striimatulla keikalla tuettiin kulttuurikeskus Nuijamiehen toimintaa.
Katsojilla oli mahdollisuus maksaa striimauksesta vapaaehtoinen maksu. Lahjoituksia kertyi lähes 13 tuhatta euroa, joka ylitti järjestäjien odotukset reilusti.
Heti nettikeikan jälkeen yhtye hyppäsi keikkabussiin ja lähti kohti Oulua, jossa se esiintyy lauantaina akustisesti Oulun 45 special -klubin lavalla.
Stayin’ alive -striimauskampanjaan kuuluva keikka lähetetään klo 18.30 alkaen 45 Specialin Facebook-sivuilla. Myös tällä keikalla on vapaaehtoinen maksumahdollisuus.
Lappeenrannasta Ouluun on noin 550 kilometriä. Basisti Janne Hongiston mukaan yhtye lähtee erityisellä innolla tien päälle, vaikka perillä ei odota elävää yleisöä ja matkasta tulee pitkä ja raskas.
”Ajamme komeasti keikkabussilla pistokeikalle Lappeenrannasta Ouluun ja heti takaisin. Meillä on kolme kuskia ja muutenkin hyvä meininki. Pääsemme pitkästä aikaa bändin poikien kanssa reissuun”, Hongisto kertoi perjantaina Mesta.netille.
Hongiston mukaan reissu on siinäkin mielessä erikoinen, että yhtyeen miksaaja ja muu tekniikan väki ei ole mukana.
Myös Kotiteollisuus on kärsinyt keikkaperuutuksista koronaviruksen takia. Kevään keikkakiertueen lisäksi Rock in The City -festivaalikiertueen kesäkuun konsertit on peruttu.
Kotiteollisuus on kantanut kortensa kekoon koronaviruksen leviämisen estämisessä jopa kunnioitettavassa määrin. Maaliskuussa Hongisto havahtui siihen, että ihmiset eivät ota huomioon viranomaismääräyksiä riittävissä määrin.
Nuijamaalla asuva muusikko otti yhteyttä muun muassa Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin, Etelä-Karjalan maakuntaliittoon sekä Imatran ja Lappeenrannan kaupunkeihin.
Moni taho lähti mukaan koronan vastaiseen kampanjaan. Maaliskuun lopulla Etelä-Saimaa -sanomalehden etusivulla julkaistiin koko sivun ilmoitus, jossa oli Kotiteollisuus-yhtyeen logo ja kehoitus ”pysy kotona”.
Lekamies on jatkanut tarinaansa somessa ja oheistuotteissa.
”Kampanjan myötä painetuista Pysy kotona -paidoista on tullut hitti. Meidän paitavastaavalla riittää nyt hommia”, Hongisto naurahtaa.
Kotiteollisuuden seuraavista keikoista ei ole mitään tietoa. Tilanne on kesän osalta avoin, eikä ennuste näytä Hongiston mukaan ruusuiselta.
”Aika hiljakseen ollaan oltu bändin kesken, mutta Hynysen Jouni on tehnyt uusia biisejä”, basisti innostuu.
Akustinen keikka alkaa 18.30 ja se lähetetään 45 Specialin Facebook-sivuilla.





Eikö viranomaiset suosittele että ei liikuttaisi kuin vain silloin kun on välttämätöntä? Kauppaan ja apteekkiin jne . ? Tuskin tuo rämpyttely ja luikauttelu on niin elintärkeää että pitää sen takia suhata satoja kilometrejä samalla ehkä levittäen virusta..
Mikä on tärkeää ja koko yhteiskunnan kannalta kriittistä työtä ? Ilmeiseti kitaran rämpyttely ja lampaiden kerintä kun sellaiset duunit’ näkyy edelleen jatkuvan normaalisti ?!? Kyllä mielestäni vaikkapa kuntouttava työtoiminta on huomattavasti tärkeämpää ja kriittisempää kuin nuo kaksi turhaa harrastusta…