Kotimainen superyhtye tekee massiivisen jäähyväiskonsertin

Anna PuunErinin ja Ida Paulin muodostama Rodeo-yhtye kertoi aiemmin lopettavansa kokonaan käynnissä olevan kiertueen jälkeen. Nyt yhtye tiedottaa tekevänsä ensi keväänä jäähyväiskonsertin.

Jäähyväiskeikka toteutuu Musiikkitalossa Helsingissä 11.4. 2026. Luvassa on huippukapellimestari Mikko Franckin johtama konsertti, jossa RODEOn kappaleet kuullaan orkesterisovituksina Vantaan Viihdeorkesterin ja RODEOn oman taustabändin tulkitsemana.

Kyseessä on kunnianhimoinen suurprojekti, jonka toteutus valtavan määrän esivalmistelua ja harjoittelua.

RODEO on ollut meille yhden levyn ja siihen liittyvien keikkojen mittainen unelmaprojekti. Tiedettiin alusta asti, että aika on rajallinen ja koko bändin ydinajatus herää henkiin livenä. Kun aloitettiin biisien kirjoittaminen Annan kotisohvalla tammikuussa 2024 ei kuitenkaan osattu edes haaveilla, että matka päättyisi Musiikkitalolle ison orkesterin ja huippukapellimestarin johdolla. Kun VVO ja Mikko Franck olivat tänä syksynä yhteydessä ja kysyivät kiinnostaisiko meitä yhteistyö, ei sitä tarvinnut kauaa miettiä. Mikä olisi hienompi tapa paketoida albumin jälkeinen hurja vuosi kuin yhteiseen viimeiseen rodeoon? RODEO-jäsenet kertovat tiedotteessa..

Kolmen sooloartistinakin menestyneen laulajan muodostama RODEO julkaisi huhtikuussa debyyttialbuminsa Rodeo. Bändi keikkaili kesän aikana useilla isoilla festivaaleilla ja on parhaillaan kiertueella. Liput Musiikkitalon konserttiin tulevat myyntiin ti 7.10. klo 10. (Kuva: Karoliina Bärlund)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

2 kommenttia

  1. Kyllä tuosta paskamusiikista on superyhtye kaukana. Ja tietenkin laitetaan rahastus mielessä jäähyväiskiertue että voidaan sitten myydä stadion keikka tai kaksi paluun kunniaksi.

Kommentit suljettu.