Karmea onnettomuus Martin Scorsesen elokuvan kuvauksissa – yksi kuoli

BBC kertoo, että yksi henkilö on kuollut ja kaksi loukkaantunut Silence-elokuvan kuvauksissa Taiwanissa. Onnettomuus sattui, kun pientalon katto romahti kolmen taiwanilaisen rakennustyömiehen päälle.

Elokuvan ohjaaja Martin Scorsese on ”järkyttynyt ja surullinen” uutisesta. Onnettomuudessa menehtyi Chen Yu-lung -niminen rakennustyömies. Hänet julistettiin kuolleeksi sairaalassa.

Lisäksi kaksi henkilöä sai vakavia pää- ja jalkavammoja. Kaikki uhrit olivat onnettomuushetkellä remontoimassa rakennusta, jonka katsottiin olevan liian huonokuntoinen kuvauksia varten.

Vuonna 2016 ensi-illan saavan Silence-elokuvan pääosia näyttelevät Liam Neeson ja Andrew Garfield. Elokuva perustuu Shusaku Endon menestysromaaniin.

Onnettomuuden ei uskota vaikuttavan kuvausaikatauluihin.

Kuva onnettomuuspaikalta löytyy BBC:n sivuilta.

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone