Jackass-tähti Vincent Margera on kuollut 59 vuoden ikäisenä. TMZ-sivuston mukaan hän menehtyi varhain sunnuntaiaamuna.
”Don Vito” -taitelijanimellä tunnettu Margera nousi julkisuuteen realitysarjoista Jackass ja Viva La Bam.
Hän on Jackass-päätähden Bam Margeran setä.
Margera kamppaili useita vuosia maksa- ja munuaisvaivojen kanssa. Hän vaipui koomaan kuukausi sitten ja hän oli sairaalahoidossa siitä lähtien. Terveysongelmien takana oli rankka juhliminen.
Viton juomatavat tulivat tutuksi myös reality-ohjelmien katsojille. Hän muun muassa kumosi kameroiden edessä 50 shottia.
Vincent Margera viihdeura päättyi vuonna 2007, kun hänet tuomittiin kymmeneksi vuodeksi ehdolliseen vankeuteen kahden lapsen seksuaalisesta ahdistelusta. Tapaukset sattuivat denveriläisessä ostoskeskuksessa. Samalla häneltä kiellettiin Don Vito -hahmon esittäminen kymmeneksi vuodeksi.
Tuomion tultua julki Don Viton osuudet leikattiin pois Jackass 2 -elokuvasta.
[youtube id=”9jRd_2RcXl4″ width=”600″ height=”350″]




