Yhdysvaltalaiset näyttelijät Gina Gershon ja Jennifer Tilly esittivät vuonna 1996 valmistuneessa Bound-rikoselokuvassa rakastavaisia Violeria ja Corkya, jotka pyrkivät eroon Violetia parittaneesta mafiakokelaasta ja varastaa häneltä miljoonia.
Bound oli Matrix-elokuvillaan mainetta niittäneiden Wachowskin sisarusten esikoiselokuva. Elokuva sai positiivisen vastaanoton.
Leffan seksikohtaukset aiheuttivat kohun ja se kiellettiin useissa maissa alle 18-vuotialta. Suomessa elokuva esitettiin ilmestyessään vain Kino Engelissä.
Tilly sai vuonna 1994 Oscar-ehdokkuuden parhaasta naissivuosasta Woody Allenin elokuvassa Luotisade Broadwaylla.
56-vuotias Gershon ja Tilly, 60, saapuivat yhdessä punaiselle matolle 23 vuoden tauon jälkeen Media Awards -tapahtumassa. Tältä he näyttävät nyt.