Televisioakatemia julkisti tänään Kultainen Venla -gaalan esituomariston äänestämän shortlistan. Tuomaristo koostuu Televisioakatemian hallituksen jäsenistä ja asiantuntijoista.
Kaikista shortlistatuista sai eniten ehdokkuuksia Eroja ja sovintoja –sarja, joka kilpailee kuudessa kategoriassa.
Making Moviesin tuottama Elisa Viihteen alkuperäissarja on ehdolla kategorioissa vuoden draamasarja, vuoden pääosanäyttelijä (Pirjo Lonka) ja vuoden sivuosanäyttelijä (Tommi Korpela ja Rea Mauranen), vuoden fiktio-käsikirjoittaja (Paula Mononen ja Kaarle Aho) ja vuoden fiktio-ohjaaja (Ulla Heikkilä ja Jan Forsström).
Paula Monosen ja Kaarle Ahon käsikirjoittaman erodraaman pääosassa nähdään Pirjo Lonka. Hän esittää eronneiden ongelmia sovittelevaa psykologia.
Eroja ja sovintoja -sarjan ennakkonäytöksessä Pirjo Lonka luonnehtii sarjaa hyvin kirjoitetuksi draamaksi, jossa ei kikkailla.
”Juoneen ei ole sisällytetty rikoksia tai muuta vastaavaa isoa kommervenkkia. Niiden sijaan katsojalle tarjotaan suuria tunteita ja läsnäolon hetkiä. Sarja ei ole ylihidas, mutta katsojalla on aikaa päästä mukaan ja käydä läpi omia ajatuksiaan”, Pirjo Lonka toteaa.

Lonkan esittämä Johanna sovittelee työkseen eronneiden pariskuntien huoltajuuskysymyksiä ja yrittää auttaa heitä pääsemään sopuun. Myös Johannan oma avoliitto Matin (Tommi Korpela) kanssa rakoilee. Ja kun kaiken päälle Johannan omien vanhempien 50-vuotias liitto kääntyy päälaelleen, hän joutuu kyseenalaistamaan käsityksensä omista vanhemmistaan.
”Uskon, että katsojat viihtyvät sarjan parissa, koska varmasti lähes jokaisella on kosketuspintaa eroaiheeseen. Kaikki tunteet ovat tunnistettavia, vaikkei olisi itse kokenut samoja asioita. Sarja on kuitenkin lohdullinen. Jos eroava ihminen pääsee oman egonsa yli, lopputulos voi olla hyvä, jos nyt erosta voi ylipäätään sanoa niin”, Lonka pohtii.
Eroja ja Sovintoja sai ensi-iltansa Ruudussa 16.10. Koko kausi on katsottavissa 27.11. Ruutu + -tilauksella.

Elisa Viihteen alkuperäissarjat saivat kaikkiaan kymmenen ehdokkuutta. Lisäksi ehdokkuuksia saivat Kaikki anteeksi (3 kpl), Sipoon herttua, 3. kausi (2 kpl), ja Renki (2 kpl) ja niiden tekijät.
”Olemme yksi merkittävimmistä suomalaisten tv-sarjojen tilaajista ja rahoittajista, joten on hienoa, että panostuksemme draama- ja komediasarjoihin näkyy myös molempien kategorioiden Venla-ehdokkuuksissa. Toivotamme onnea kaikille ehdokkaille, kommentoi Elisan sisältöjohtaja Ani Korpela.
Parhaan draamasarjan kategoriassa ehdolla ovat Kaikki anteeksi ja Eroja ja sovintoja, Estonia (MTV) ja Poromafia (MTV) sekä Piiritys (Nelonen).
Komediasarjan esiehdokkaita ovat Sipoon herttua (Elisa Viihde), Renki (Elisa Viihde), Justimus esittää: Kuuma peruna (Yle), Etsijät (Yle) ja Sunnuntailounas (MTV).
Kilpailun finalistit valitsee Televisioakatemian jäsenistö äänestämällä, ja finalistit julkistetaan 12.12.. Kilpailun voittajat julkistetaan 26.1.2024 Kultainen Venla -gaalassa.
Koko ehdokaslista löytyy täältä.




