Elokuvaohjaaja Jeff Baena, 47, löydettiin kuolleena kotoaan – päätyi traagiseen tekoon

Yhdysvaltalainen elokuvaohjaaja ja käsikirjoittaja  Jeff Baena on kuollut, kertoo viihdesivusto TMZ. 47-vuotias Baena löydettiin kuolleena kotoaan Los Angelesista perjantaina.

Lainvalvontalähteet kertoivat TMZ:lle, että Baena teki itsemurhan, mutta virallista kuolinsyytä ei ole kerrottu.

Baena ohjasi ja käsikirjoitti useita indie-elokuvia. Hänen kenties tunnetuin työnsä oli komediaelokuva I Heart Huckabees (2004), jonka hän käsikirjoitti ohjaaja David O. Russellin kanssa.

Hänen muita elokuviaan ovat The Little Hours (2017), Life After Beth (2014) ja Joshy (2016). 

Hän oli naimisissa oli naimisissa näyttelijä Aubrey Plazan kanssa. He menivät naimisiin vuonna 2021 kymmenen vuoden seurustelun päätteeksi. Pariskunta teki yhteistyötä elokuvassa The End of Love (2012).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

2 kommenttia

    1. En kutsuis itsenurhan tehnyttä ihmistä surkimukseksi. Emme edes tiedä syytä. Hänellä on voinut olla vakavia mielenterveydellisiä ongelmia. Surullista.

Kommentit suljettu.