Ohjaaja Robert Eggersin tarttuminen kauhuklassikko Nosferatun uusiokierrätykseen ei aiheuttanut ennakkoon ylimääräistä jännitystä. Alkuvuodesta ensi-illan saanut elokuva on noussut Suomessa vuokratuimpien elokuvien top-5:een.
Eggers on palkintonsa ansainnut ja The Witch, The Northman ja erityisesti mainio The Lighthouse antavat miehelle selkänojaa Nosferatu-klassikon päivittämiselle. Eggersin Nosferatu muistuttaakin The Lighthousea harmaan puhuvan kuvaston ja painajaismaisen tunnelman osalta.
Eggers toistaa suhteellisen tarkasti saksalaisen F.W.Murnaun mykkäelokuvaklassikon Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens. Werner Herzog ohjasi aiheesta vuonna 1979 pelkistetyn version Nosferatu – yön valtias (Nosferatu: Phantom der Nacht). Tarinassa vanhan verenimijä hurmaantuu nuoresta neidosta, houkuttelee neidon aviomiehen synkkään linnaansa maailman ääriin, ja saatuaan tältä nimen paperiin, pimeyden kreivi matkustaa Britanniaan tuoden mukanaan ruton ja antikristuksen pelkoa. Piinattu neito sanoo ei, kreivi uhkaa imuttaa nuoren naisen läheiset hengettömiksi ja lopulta neito uhrautuu saaden lihaa himoitsevan vampyyrin huumaantumaan verikekkereistä liian pitkälle aamuun.
Eggersin versio on lihallisempi, seksuaalisempi ja kaikin puolin tylympi kokemus. Vaikka vanhan verenimijän imutteluhetket säteilevät seksuaalista energiaa, elokuvan seksuaalisuus on luotaantyötävää. Murnaun ja Herzogin versioissa Nosferatu oli luurankomaisen laiha, lähes androgyyni hahmo. Eggersin verikreivi on lihallisempi ilmestys. Ehkä juuri siksi, että Eggersin versiossa kuoleman kreivi innostuu lihallisesta aktista. Tosin Stephen Kingin Pennywise-kauhuklovnina nähty Bill Skarsgård ei ole verikreivin roolissa kovinkaan pelottava. Mies näyttää etäisesti aikoinaan Venäjän tsaarin hovissa taidolla hämmentäneeltä Rasputinilta ja ääni kaikuu kolkkona kuin suoraan näytelmämonologin harjoituksista. Kreivin ja piinatun neidon (Lily-Rose Depp) yhteisissä kohtauksissa on virtaa, erityisesti Deppin ansiosta. Lily-Rose Depp näyttelee fyysisen vimmaisesti ja olisi ollut mielenkiintoista nähdä, miten Deppin hahmo olisi selviytynyt kaunotar ja hirviö -asetelmasta, jos ohjaaja olisi vienyt pidemmälle nuoren tiedostavan nykynaisen estetiikkaa. Nimittäin vaikka vastassa oli pimeyden verikreivi, mitä hänkään olisi voinut tehdä äärettömän omapäisen ja omanarvontuntoisen naisen edessä, joka olisi päättänyt kantansa olevan ei!
On myös lisättävä, että Nicholas Houltin esittämän nuoren piinatun neidon aviomiehen seksuaalisesti virittynyt kohtaus verikreivin kanssa on hämmentävä, mutta ehkä leffan hyytävintä antia ovat vampyyrin ”ruokailuhetkien” äänitehosteet – verikreivi suorastaan ahmii elinvoiman uhreistaan. Eggersin Nosferatu on äärettömän tyly ja epämiellytävä, kylmä ja psykoottinen painajaisuni. Goottitunnelma loistaa mustana, ja tarkoin harkitut kuvakulmat tekevät elokuvakokemuksesta muodollisesti pätevän ja piinaavan. Musiikki on vaikuttavaa, parhaimmillaan hyytävää (säveltäjä Robin Carolan). Nosferatu ei kiirehdi, vaan tunnelmaa paisutellaan. Tästä hyvänä esimerkkinä on Houltin roolihahmon saapuminen verikreivin linnaan. Hitaasti ryömivä saapumiskohtaus on kuin raastavan painajaisunen loppupiste. Dramaattisuutta löytyy myös näyttelijäsuorituksista. Lily-Rose Deppin maanisesti esittämä Ellen jojoilee ääritilasta toiseen ja elokuvassa nähtävä Manaaja-klassikon mieleen tuova hyytävä kohtaus ei jätä tunnelmaltaan kylmäksi. Willem Dafoen esittämän mystikon rooli on selittää yliluonnollinen todeksi. Nicholas Hoult ei tavoittele Oscaria mutta mies saa itsestään irti huimaa tunneilmaisua.
Vaikka Eggersin Nosferatu on visuaaliselta olemukseltaan muhkea, paisuteltu ja uhmakas, ohjaaja olisi voinut vielä enemmän venyttää alkuperäisen teoksen asettamia raja-aitoja. Kaunotar ja hirviö -asetelmasta sekä seksuaalisen vallankäytön teemoista olisi saanut tarinaan teräviä piikkejä mutta toisaalta kauhuelokuvan perimmäinen tarkoitus on aiheuttaa katsojassa ääritunteita. Uusio-Nosferatu vyöryttää aistit täyteen synkkää estetiikkaa. Pahan läheisyys on piinaavan läsnä koko 130 minuutin ajan.
Teksti: J.A. Kaunisto
Nosferatun voi vuokrata muun muassa Elisa Viihteen Vuokraamosta.




