Kultainen Venla -ehdokkaat julkistettiin – katso koko lista!

Suomalaista televisiotuotantoa juhlistavan Kultainen Venla -gaalan palkintoehdokaat julkistettiin maanantaina. Kaikki ehdokkaat voi katsoa alla olevasta listasta.

Parhaan draamasarjan palkinnosta kisaavat Elisa Viihteen alkuperäissarjat Kaikki Synnit ja Huone 301 sekä Ylen tuottamat Rauhantekijä ja White Wall ja Paratiisi.

Seuraavaksi televisioakatemian jäsenet äänestävät ehdokkaista jokaisen sarjan finalistit, jotka julkistetaan 5.1. 2021.

Yleisö saaa äänestää suosikkiohjelmaa ja -esiintyjää 26. joulukuuta alkaen. Venla-gaala järjestetään kevään aikana 2021. Gaala televisioidaan suorana Nelosella.

Lasten- ja nuortenohjelma

Arkipellina (Yle Areena,Yle Fem, Långfilm Productions)
HS Lasten uutiset (Nelonen, Nelonen Media) 
Lasten tasavalta (Yle Areena / Yle TV2, Yle lapset)
Luuserit (Yle Areena, Elokuvayhtiö Komeetta)
Muumilaakso (Yle Areena / Yle TV2, Gutsy Animations)
Salasaaren seikkailijat (Yle Areena / Yle TV2, Yle Lapset)
Yle Mix (YouTube / TikTok / Yle Areena, Yle Uutis– ja ajankohtaistoiminta)   

Uutis-, ajankohtais- ja asiaohjelmasarja

A-studio (Yle TV1 / Yle Areena, Yle Uutis ja ajankohtaistoiminta)
Docventures (Yle Areena / Yle TV2, Gimmeyawallet Productions)
Itämeren suojelijat Peltsi ja Tom  (Yle Areena, Yle TV1, Yle luovat sisällöt ja media)
Koivisto (Yle TV1 / Yle Areena, Intervisio)
Logged in (Yle Areena, Revul Media Group)
MOT (Yle TV1 / Yle Areena, Yle Uutis– ja ajankohtaistoiminta)
Veden valtakunta (Yle Areena / Yle TV1, Docart)
Viiden jälkeen (MTV3, MTV Uutiset) 

Game show

Kymppitonni (Fox, Rabbit Films)
Melkein MENSA (Fox, Banijay Finland)
Mental Samurai Suomi (Nelonen, Warner Bros. International Television Production Finland)
Stadi vs. Lande (MTV3, Rabbit Films)
Suurmestari (MTV3, Rabbit Films) 

Keskusteluohjelma

Flinkkilä & Kellomäki (Yle Areena / Yle TV1, Yle luovat sisällöt ja media)
Kimpassa (Nelonen, Warner Bros. International Television Production Finland)
Perjantai (Yle Areena / Yle TV1, Yle uutis– ja ajankohtaistoiminta)
Puoli Seitsemän (Yle Areena / Yle  TV1, Yle uutis– ja ajankohtaistoiminta)
Yökylässä Maria Veitola (MTV3, Moskito Television) 

Lifestyle-ohjelma

Eränkävijät: Alpeilta Arktiselle (Yle Areena / Yle TV1, NTRNZ media)
Huvila & Huussi, 11.tuotantokausi (Nelonen, EndemolShine Finland)
Madventures Suomi (Nelonen, Gimmeyawallet Productions)
Suomalainen menestysresepti (Nelonen, Aito Media)
Suomen kaunein koti: Kesämökit (MTV3, Banijay Finland)
Supernanny Suomi (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)
Vintage valtakunta, 3. tuotantokausi (Yle Areena / Yle TV1, Yellow Film & TV)   

Kilpailureality

Farmi Suomi (Nelonen, Moskito Television)
MasterChef 2020 (MTV3, EndemolShine Finland)
Mestaritekijä (TV5, Rabbit Films)
Metsähaaste, 4. tuotantokausi (Yle Areena, Yellow Film & TV)
Suurin pudottaja Suomi, 2. tuotantokausi (Nelonen, EndemolShine Finland)
Tanssii tähtien kanssa (MTV3, Banijay Finland)   

Seurantareality

Elossa24, 4. tuotantokausi (Yle Areena / Yle TV1, ITV Studios Finland)
Kuppilat kuntoon, Hans Välimäki!, 5. tuotantokausi (Nelonen, Moskito Television)
Olet mitä syöt, 3. tuotantokausi (MTV3, Aito Media)
Rikkaat ja rahattomat (Nelonen, Aito Media)
Verta, hikeä ja t-paitoja (Yle Areena / Yle TV2, Warner Bros. International Television Production Finland) 

Musiikkiviihde

Elämäni biisi (Yle Areena / Yle TV1, Yellow Film & TV)
Laulu rakkaudelle: Secret Song Suomi (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)
Masked Singer Suomi (MTV3, Fremantle Finland)
SuomiLove (Yle Areena / Yle TV1, Warner Bros. International Television Production Finland)
Vain elämää, 11. tuotantokausi (Nelonen, Banijay Finland)   

Viihdeohjelma

Entä jos? (Yle TV1 / Yle Areena, Intervisio)
Joonas Nordman Show (MTV3, Yellow Film & TV)
Penkinlämmittäjät (MTV3, Yellow Film & TV)
Pitääkö olla huolissaan, 8. tuotantokausi (MTV3, Rabbit Films)
Sohvaperunat, 10. tuotantokausi (Yle Areena / Yle TV2, Endemol Shine Finland)   

Urheilu ja events

Big Brother Suomi 24/7 (Ruutu, EndemolShine Finland)
Linnan juhlat 2020 (Yle TV1 / Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)
Nenäpäivä (Yle Areena / Yle TV1, Yle luovat sisällöt ja media)
Suomalaisen viihteen vuorokausi (Yle TV2 / Yle Areena, Yle luovat sisällöt ja media)
Urheilustudion Nostalgiaviikonloppu (Yle Areena / Yle Fem, Yle Urheilu ja tapahtumat)   

Paras uusi ohjelma

Joonas Nordman show (MTV3, Yellow Film & TV)
Koivisto (Yle TV1 / Yle Areena, Intervisio)
Logged in (Yle Areena, Revul Media Group)
Masked Singer Suomi (MTV3, Fremantle Finland)
Rauhantekijä (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Verta, hikeä ja t-paitoja (Yle Areena / Yle TV2, Warner Bros. International Television Production Finland) 

Draamasarja

Huone 301 (Elisa Viihde Aitio, Warner Bros. International Television Production Finland)
Kaikki synnit 2. tuotantokausi (Elisa Viihde Aitio, MRP Matila Röhr Productions)
Paratiisi (Yle Areena / Yle TV1, Paratiisi (MRP Matila Röhr Productions)
Rauhantekijä (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
White Wall (Yle Areena / Yle TV1, Fire Monkey) 

Komediasarja

Kalifornian kommando (Elisa Viihde Aitio, Fire Monkey Productions)
Makkari (Elisa Viihde Aitio, Solar Republic)
Modernit miehet (Yle Areena / Yle TV2, Moskito Television)
Noin Viikon Studio (Yle Areena / Yle TV1, Yle luovat sisällöt ja media)
Paras vuosi ikinä (Cmore, Tuffi Films)
Pirjo, 3. tuotantokausi (Yle Areena / Yle TV2, Aito Media)
Sunnuntailounas, 3. tuotantokausi (Cmore, Yellow Film & TV) 

Vuoden käsikirjoittaja (viihde & events)

Niina Lahtinen sarjasta Putous, 12. tuotantokausi (MTV3, Yellow Film & TV)
Elias Koskimies sarjasta Masked Singer (MTV3, Fremantle Finland)
Joonas Nordman ja Anna Meling sarjasta Joonas Nordman Show (MTV3, Yellow Film & TV)
Sirpa Leskelä sarjasta Verta, hikeä ja t-paitoja (Yle Areena / Yle TV2, Warner Bros. International Television Production Finland)
Aleksi Sariola sarjasta SuomiLOVE (Yle Areena / Yle TV1, Warner Bros. International Television Production Finland) 

Vuoden ohjaaja (viihde & events)

Teija Paajamaa sarjasta Vain elämää (Nelonen, Banijay Finland)
Jan-Aslak Leino sarjasta Tanssii Tähtien Kanssa (MTV3, Banijay Finland)
Aleksi Sariola sarjasta SuomiLOVE (Yle Areena / Yle TV1, Warner Bros. International Television Production Finland)
Matti Tiensuu sarjasta Verta, hikeä ja t-paitoja (Yle Areena / Yle TV2, Warner Bros. International Television Production Finland)
Teija Paajamaa sarjasta Posse (MTV3, Rabbit Films)   

Vuoden käsikirjoittaja (fiktio)

Matti Laine sarjasta Paratiisi (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Eriikka Etholen sarjasta Rauhantekijä (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Atte Järvinen sarjasta Sunnuntailounas, 3. tuotantokausi (Cmore, Yellow Film & TV)
Jemina Jokisalo sarjasta Makkari (Elisa Viihde Aitio, Solar Republic)
Merja Aakko ja Mika Ronkainen sarjasta Kaikki synnit, 2. tuotantokausi (Elisa Viihde Aitio, MRP Matila Röhr Productions) 

Vuoden ohjaaja (fiktio)

Marja Pyykkö sarjasta Paratiisi (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Aleksi Salmenperä sarjasta White Wall (Yle Areena / Yle TV1, Fire Monkey)
AJ Annila sarjasta Rauhantekijä (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Mikko Kuparinen sarjasta Huone 301 (Elisa Viihde Aitio, Warner Bros. International Television Production Finland)
Mika Ronkainen sarjasta Kaikki synnit, 2. tuotantokausi (Elisa Viihde Aitio, MRP Matila Röhr Productions) 

Paras naisnäyttelijä

Irina Björklund sarjasta Rauhantekijä (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Riitta Havukainen sarjasta Paratiisi (Yle Areena / Yle TV1, MRP Matila Röhr Productions)
Elena Leeve sarjasta Sunnuntailounas, 3. tuotantokausi (Cmore, Yellow Film & TV)
Lotta Kaihua sarjasta Paras vuosi ikinä (Cmore, Tuffi Films)
Leena Pöysti sarjasta Huone 301 (Elisa Viihde Aitio, Warner Bros. International Television Production Finland) 

Paras miesnäyttelijä

Iikka Forss sarjasta Modernit miehet (Yle Areena / Yle TV2, Moskito Television)
Taneli Mäkelä sarjasta Sunnuntailounas, 3. tuotantokausi (Cmore, Yellow Film & TV)
Jussi Vatanen sarjasta Huone 301 (Elisa Viihde Aitio, Warner Bros. International Television Production Finland)
Matti Ristinen sarjasta Kaikki synnit, 2. tuotantokausi, (Elisa Viihde Aitio, MRP Matila Röhr Productions)
Tommi Korpela sarjasta Makkari (Elisa Viihde Aitio, Solar Republic) 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone